Meren Energy aktie (MER) 2026/2027: riktkurs +55 % och utdelning 11 %

13,68
Kursutveckling för Meren Energy (MER.ST) – aktiekurs på 13,68 kr, november 2026
Meren Energy aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Meren Energy riktkurs 2026: analytikerna ser 54 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Meren Energy är 21,06 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Meren Energy övervärderad eller undervärderad?

Meren Energy är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 53,9 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 13,68 kr, vilket placerar Meren Energy i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 18,95 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 23,17 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Meren Energy mellan 18,95 kr och 23,17 kr.

Meren Energy är i nedtrend. Har du den i portföljen?

Aktien faller, och den tekniska signalen är Sälj. Många privatinvesterare köper fallande aktier, eftersom det är de aktier de hör om i medierna – men det är sällan en bra strategi. Få en gratis portföljanalys och hitta aktier som faktiskt passar din riskprofil.

Utforska alla aktier →

Om Meren Energy – Olja & gas – prospektering och produktion

Meren Energy Inc. letar efter och utvinner olja och gas. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja olja och gas som pumpas upp från fält på havsbotten.

Verksamheten finns i Nigeria, Namibia, Sydafrika och Ekvatorialguinea. Företaget äger andelar i oljefält som redan är i produktion och i fält som håller på att byggas ut, framför allt i djupt vatten utanför Nigeria. Utöver detta har företaget flera projekt i västra och södra Afrika som är under utveckling eller fortfarande i utforskningsfasen, vilket betyder att man ännu inte vet säkert hur mycket olja och gas som finns där.

Företaget hette tidigare Africa Oil Corp. men bytte namn till Meren Energy Inc. i maj 2025. Bolaget grundades 1993 och har sitt huvudkontor i Vancouver, Kanada.
Läs om företaget

Nyckeltal för Meren Energy

kr 9,6B Marknadsvärde (Mcap)
kr 725M Omsättning
Olja & gas – prospektering och produktion Industri
- P/E Ratio
13,24 P/S Ratio
1,42 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
Energi Sektor

Vad är Meren Energy för typ av aktie?

Utdelningsaktie Tillväxtaktie

Meren Energy klassificeras som en utdelningsaktie och tillväxtaktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 10,5 %.

Scoreöversikt för Meren Energy

💰 Value Score 24/100 (Låg)
⭐ Quality Score 54/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 51/100 (Neutral)
📊 Total Score 43/100

⚠️ 4 röda flaggor identifierade 1 kritisk

Vår analys har identifierat 4 potentiella riskfaktorer i Meren Energy som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Svag balansräkning (förhöjd risk): Altman Z2 är -0,28 – balansräkningen är mätbart svagare ä...
⚠️ Negativ vinstmarginal: Vinstmarginalen är -13,2 % – företaget förlorar pengar på...
⚠️ Negativ avkastning på eget kapital: ROE är -12,0 % – företaget genererar negativ avkastning t...
⚠️ Ohållbar utdelning: Utdelningsandelen är 101 % – företaget betalar mer i utde...
🔒

Se alla 4 röda flaggor i Meren Energy

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

P/S-kvoten är 13,2 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 1,4.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Meren Energy och en rörelsemarginal på 39,2 %. ROA är 4,8 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 934,8 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Altman Z2 är -0,28 (svag balansräkning — förhöjd risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 12,1 % — låg belåning, solid balansräkning.

Signalen på Meren Energy är Sälj – när fick du veta det?

Med TradeDesk får du dagliga köp- och säljsignaler via e-post, så du inte missar nästa signal. Bli aldrig fast i en nedtrend igen.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Meren Energy utdelning 2026: 10,5 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Meren Energy

Direktavkastning
10,55 %
Senaste utdelning per aktie
0,36 CAD
Utdelningsandel
101,2 %
Mycket hög
Utdelningstillväxt (4 år)
+275,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,48 CAD

När betalar Meren Energy utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
20. augusti 2026

Hur mycket utdelning betalar Meren Energy?

Meren Energy betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 0,36 CAD per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 10,55 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen stigit med 275,0 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 101,2 %, vilket är mycket högt. Företaget betalar nästan hela sitt överskott som utdelning, vilket kan begränsa framtida tillväxt och utdelningsstabilitet.

Historiska utdelningsbetalningar för Meren Energy

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Meren Energy sedan 16 mars 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 17 gånger, senast den 20 augusti 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-08-20N/A0,36CAD
2026-05-21N/A0,37CAD
2026-05-20N/A0,35CAD
2026-03-20N/A0,37CAD
2026-03-19N/A0,35CAD
2025-11-21N/A0,37CAD
2025-11-20N/A0,35CAD
2025-08-20N/A0,37CAD
2025-08-19N/A0,35CAD
2025-05-28N/A0,36CAD
2025-03-27N/A0,36CAD
2024-09-09N/A0,24CAD
2024-03-07N/A0,24CAD
2023-09-07N/A0,24CAD
2023-03-10N/A0,24CAD
2022-09-08N/A0,24CAD
2022-03-16N/A0,24CAD

När har Meren Energy rapport – nästa datum: 10 november 2026

Meren Energys nästa rapport publiceras den 10. november 2026 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker tredje kvartalet (Q3) och avslutades den 30. september 2026.



Teknisk analys av Meren Energy 2026 – Signal: Sälj

Samlad Teknisk Signal: Sälj

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Meren Energy (MER.ST) – RSI 29, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Meren Energy teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Meren Energy

Meren Energy är i en kortsiktig nedtrend. Kursen på 13,68 kr ligger 7,2 % under 20-dagars genomsnittet (14,75 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 9,3 % under 50-dagars genomsnittet (15,09 kr). Långsiktigt ligger aktien 5,1 % under 200-dagars genomsnittet (14,42 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (15,09) ligger över 200-dagars (14,42), vilket är en klassisk köpsignal för Meren Energy.

Är Meren Energy överköpt eller översåld?

Meren Energy har ett RSI på 29,4, vilket placerar aktien i översålt territorium (under 30). VARNING: Översåld i en nedtrend är INTE en köpsignal. När trenden är negativ kan RSI förbli översåld under längre tid, medan kursen fortsätter ned. Avvakta trendvändning innan köp.

MACD-analys för Meren Energy

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,133), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (-0,041) med 0,092, vilket bekräftar tilltagande negativt momentum i nedtrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,287), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (0,366) med 0,079, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Kortsiktigt momentum är fortfarande fallande – en djupare korrigering är möjlig.

Riskprofil för Meren Energy

Meren Energy har en årlig standardavvikelse på 36,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Meren Energy

Trend: Negativ. Kursen handlas under SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,133). Veckovis positiv (0,287).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis fallande.

RSI: 29,4 – översåld.

Teknisk signal: Sälj

Trenden är negativ och MACD är under nollinjen, vilket bekräftar negativ momentum. Överväg att minska position eller sätta stop-loss.

Vanliga frågor om Meren Energy aktien 2026

Ska man köpa Meren Energy aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Meren Energy (såld den 1 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Meren Energy handlas till 13,68 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget sälj: MACD är negativ (fallande trend) på -0,133 med fallande momentum (signal: -0,041); RSI är på 29,4 (översåld), vilket kan indikera en potentiell köpmöjlighet; aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 21,06 kr indikerar 53,9 % uppsida. Aktien är i en överordnet nedtrend (under SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Meren Energy aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Meren Energy är 21,06 kr. Den nuvarande kursen är 13,68 kr, vilket ger en uppsida på 53,9 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 18,95 och 23,17 kr.
Är Meren Energy en utdelningsaktie?
Ja, Meren Energy är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 10,55 %. Den senaste utdelningen var 0,36 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 20 augusti 2026. Utdelningsandelen är 101,2 %, vilket bedöms som högt.
När delar Meren Energy ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Meren Energy är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 20 augusti 2026. Senaste utdelning var 0,36 kr per aktie med x-dag 20 augusti 2026. Direktavkastningen är 10,55 %. En utdelningsandel på 101,2 % indikerar att utdelningen är hög i förhållande till vinsten.
Vad är risken med Meren Energy aktien?
Meren Energy bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 36,3 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Dessutom RSI på 29,4 signalerar översåld (potentiell botten).
Är Meren Energy övervärderad?
Nej, Meren Energy bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (53,9 % uppsida). Meren Energy har följande nyckeltal: P/S-tal på 13,2, P/B-tal på 1,4. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 53,9 %.
Är Meren Energy överköpt?
Nej, Meren Energy är faktiskt översåld med en RSI på 29,4 (under 30). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 29,4 (under 30-gränsen), vilket faktiskt signalerar att kursen är översåld — motsatsen till överköpt. Dessutom kursen ligger 7,2 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum. VIKTIGT: Aktien är översåld i en nedtrend. Ett lågt RSI i nedtrend är INTE en köpsignal – kursen kan fortsätta ner. Avvakta trendvändning innan köp.
När har Meren Energy nästa rapport?
Meren Energy publicerar nästa rapport den 10 november 2026. Aktien handlas för närvarande till 13,68 kr. RSI är på 29,4, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är Meren Energy blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Meren Energy, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Meren Energy aktier?
Det finns för närvarande ingen registrerad insynshandel för Meren Energy.
Är Meren Energy en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Meren Energy som en medelmåttig aktie med en samlad score på 43 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 24/100, Kvalitet: 54/100, Momentum: 51/100. Dessutom: analytikerna ser 53,9 % uppsida till riktkursen; utdelning på 10,55 %; teknisk signal: Sälj. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Meren Energy aktien?
Framtidsutsikterna för Meren Energy baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 21,06 kr (+53,9 %); aktien är i en nedtrend (under SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 10 november 2026, vilket kan påverka kursen.
Varför faller Meren Energy aktien?
Meren Energy faller för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 7,2 % under 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal). Senaste nyheter som kan påverka kursen: Meren släpper sin rapport för tredje kvartalet 2026 på tisdagen den 10 november 2026. (2026-11-04, Finansiell kalender); Meren offentliggör resultat för andra kvartalet 2026 tisdagen den 11 augusti 2026 (2026-08-04, Finansiell kalender).
Hur mycket kan Meren Energy stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Meren Energy är 21,06 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 53,9 % från den nuvarande kursen på 13,68 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 10,63 och 16,47 kr.
Hur lågt kan Meren Energy falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 10,63 kr, vilket ligger 22,3 % under den nuvarande kursen på 13,68 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 35,5 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±36,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Meren Energy?
Meren Energy Inc. letar efter och utvinner olja och gas. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja olja och gas som pumpas upp från fält på havsbotten. Verksamheten finns i Nigeria, Namibia, Sydafrika och Ekvatorialguinea. Företaget äger andelar i oljefält som redan är i p... Bolaget tillhör sektorn Energi, närmare bestämt branschen Olja & gas – prospektering och produktion, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Meren Energy som investering.
Har Meren Energy höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Meren Energy under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Meren Energy pengar eller går det med förlust?
Nej, Meren Energy tjänar för närvarande inga pengar — bolaget går med förlust med en negativ vinstmarginal på -13,2 %, en märkbar förlust. Det betyder att verksamheten förlorar pengar på varje krona i omsättning. Rörelsemarginalen är dock positiv på 39,2 %, så själva verksamheten tjänar pengar — förlusten beror på finansiella kostnader, skatt eller engångsposter. Det är normalt för tillväxtaktier som investerar i expansion, men det ökar risken om bolaget inte når break-even innan kapitalet tar slut.
Kan Meren Energy gå i konkurs?
Risken för konkurs i Meren Energy bedöms som förhöjd. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är -0,28 — det placerar bolaget i den svaga änden. Det är en sannolikhet utifrån siffrorna, inte en dom — konkurs är inte nära förestående. Men balansräkningen är mätbart svagare än genomsnittet, så håll koll på skulder, likviditet och om nya kapitalanskaffningar är på väg. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 6 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 12 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Meren Energy mycket skulder?
Nej, Meren Energy har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 12 %. För energi-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. Energibolag bör hålla skulderna måttliga — prisfall på olja och gas kan snabbt pressa balansräkningen. Kan Meren Energy betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 8,5×, och nettoskulden motsvarar 0,6 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Meren Energy-aktien 2026

  • Datum: 2026-11-04 08:00:00
    Kategori: Finansiell kalender
    Nyheten: Meren släpper sin rapport för tredje kvartalet 2026 på tisdagen den 10 november 2026.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-08-04 08:00:00
    Kategori: Finansiell kalender
    Nyheten: Meren offentliggör resultat för andra kvartalet 2026 tisdagen den 11 augusti 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Energi

Jämför Meren Energy med andra aktier i energi-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 3 aktier i Energi-sektorn