Ska man köpa Gränges aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Gränges (såld den 21 oktober 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Gränges handlas till 171,10 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är negativ (fallande trend) på -1,618 med fallande momentum (signal: -1,298); RSI är på 44,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig nedtrend (kurs under 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 216,80 kr indikerar 26,7 % uppsida.
Vad är riktkursen för Gränges aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Gränges är 216,80 kr. Den nuvarande kursen är 171,10 kr, vilket ger en uppsida på 26,7 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 195,12 och 238,48 kr.
Är Gränges en utdelningsaktie?
Ja, Gränges är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,99 %. Den senaste utdelningen var 1,70 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Utdelningsandelen är 25,2 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Gränges ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Gränges är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 13 maj 2026. Senaste utdelning var 1,70 kr per aktie med x-dag 13 maj 2026. Direktavkastningen är 1,99 %. En utdelningsandel på 25,2 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Gränges aktien?
Gränges bedöms som en aktie i riskkategorin Balanserad. den årliga standardavvikelsen är 28,3 %, vilket klassificerar aktien som Balanserad.
Är Gränges övervärderad?
Nej, Gränges bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (26,7 % uppsida). Gränges har följande nyckeltal: P/E-tal på 13,8 (moderat prissatt), P/S-tal på 0,5, P/B-tal på 1,6. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 26,7 %.
Är Gränges överköpt?
Nej, Gränges är inte överköpt. RSI är på 44,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 44,6 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 1,9 % under 20-dagars genomsnittet (kortsiktig nedtrend). Dessutom MACD är negativ med fallande momentum.
När har Gränges nästa rapport?
Gränges publicerar nästa rapport den 28 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 171,10 kr. Med ett P/E-tal på 13,8 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Gränges blankad?
Gränges har en minimal blankning på 0,31 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner Gränges aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Gränges – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 14 rapporterade transaktionerna är fördelningen 10 köp och 4 försäljningar, och netto har det köpts för 2 074 962 kr. Aktiva köpare är Jörgen Rosengren, Gunilla Saltin, Fredrik Spens m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Gränges en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Gränges som en bra aktie med en samlad score på 72 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 87/100, Kvalitet: 66/100, Momentum: 63/100. Dessutom: analytikerna ser 26,7 % uppsida till riktkursen; utdelning på 1,99 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Gränges aktien?
Framtidsutsikterna för Gränges baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 216,80 kr (+26,7 %); nästa rapport publiceras den 28 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 13,8 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför rör sig Gränges aktien?
Gränges är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; MACD är negativ med fallande momentum (negativ signal); insynspersoner har övervägande sålt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Gränges delårsrapport för Q3 2026: Rekordresultat och förbättrat kassaflöde (2026-10-22, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Inbjudan till presentation av Gränges delårsrapport januari-september 2026 (2026-10-08, Investor News); Gränges meddelar en presentation av sin kvartalsrapport för januari-mars 2025. Rapporten offentliggörs den 25 april 2... (2025-04-10, Rapport).
Hur mycket kan Gränges stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Gränges är 216,80 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 26,7 % från den nuvarande kursen på 171,10 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 129,85 och 196,90 kr.
Hur lågt kan Gränges falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 129,85 kr, vilket ligger 24,1 % under den nuvarande kursen på 171,10 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 34,1 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±28,3 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Gränges?
Gränges AB tillverkar valsade aluminiumprodukter. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter, som bland annat används i värmeväxlare - komponenter som kyler eller värmer i till exempel bilar och luftkonditioneringssystem.
Företaget verkar i Europa, Asien och... Bolaget tillhör sektorn Råvaror, närmare bestämt branschen Aluminium, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Gränges som investering.
Har Gränges höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Gränges under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Gränges pengar eller går det med förlust?
Ja, Gränges tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 3,9 %, vilket är blygsamt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 6,3 %. Med ett P/E-tal på 13,8 betalar du för närvarande 13,8 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Gränges gå i konkurs?
Risken för konkurs i Gränges bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 2,62 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 8 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 103 % (måttlig). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Gränges mycket skulder?
Gränges har måttliga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 103 %. För råvaror-sektorn räknas 70–150 % som en typisk nivå. Råvarubolag använder måttliga skulder för att finansiera gruvor och fabriker, så 70–150 % är en typisk nivå. Kan Gränges betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 9,0×, och nettoskulden motsvarar 1,9 års vinst (EBITDA).