Genovis aktie (GENO) 2026/2027: riktkurs +55 % – rekommendation och aktieanalys

21,15
Kursutveckling för Genovis (GENO.ST) – aktiekurs på 21,15 kr, november 2026
Genovis aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Genovis riktkurs 2026: analytikerna ser 56 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Genovis är 33,00 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 0 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Genovis övervärderad eller undervärderad?

Genovis är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 56,0 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 21,15 kr, vilket placerar Genovis i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 29,70 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 36,30 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Genovis mellan 29,70 kr och 36,30 kr.

Är Genovis den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Genovis – Bioteknik

Genovis AB utvecklar och säljer specialtillverkade enzymer, alltså biologiska verktyg, som hjälper läkemedelsföretag att analysera och utveckla nya läkemedel. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter och tjänster till kunder inom läkemedelsindustrin.

Produkterna används framför allt för att analysera antikroppar, som är ett vanligt slags läkemedel. Enzymerna klipper isär antikroppar på exakta ställen, vilket gör det lättare för forskare att kontrollera kvaliteten och sammansättningen av ett läkemedel. Bland produkterna finns till exempel FabALACTICA, FabRICATOR, GingisKHAN och IgGZERO, som alla används i olika steg av denna analysprocess. Företaget erbjuder även en tjänst där de utför denna typ av analysarbete åt kunder, samt en webbutik där produkterna kan köpas direkt.

Kunderna är läkemedels- och bioteknikföretag, samt företag som utför forskning eller tillverkning på uppdrag av andra. Genovis verkar på flera marknader, bland annat Sverige, övriga Europa, Nordamerika och Asien.

Bolaget grundades 1999 och har sitt huvudkontor i Lund.
Läs om företaget

Nyckeltal för Genovis

kr 1,4B Marknadsvärde (Mcap)
kr 136M Omsättning
Bioteknik Industri
70,83 P/E Ratio
10,55 P/S Ratio
4,70 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Genovis för typ av aktie?

Momentum-aktie

Genovis klassificeras som en momentum-aktie med en momentum-score i top 27% av alla aktier. Kursen har stigit 0,0 % på lång sikt.

Scoreöversikt för Genovis

💰 Value Score 16/100 (Mycket Låg)
⭐ Quality Score 41/100 (Neutral)
🚀 Momentum Score 73/100 (Hög)
📊 Total Score 43/100

⚠️ 1 röd flagga identifierad 1 kritisk

Vår analys har identifierat 1 potentiella riskfaktor i Genovis som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Fallande intjäning: Kvartalets intjäning har fallit 75 % år-över-år – företag...
🔒

Se alla 1 röda flaggor i Genovis

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Genovis handlas till ett P/E på 70,8, vilket är över marknadsgenomsnittet. P/S-kvoten är 10,5 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 4,7.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Genovis har en vinstmarginal på 15,1 % (solid) och en rörelsemarginal på 9,4 %. ROE är 7,5 %. ROA är 4,1 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -74,7 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är 5,60 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 43,6 % — låg belåning, solid balansräkning.

Genovis är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Genovis 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Genovis genomfört 20 transaktioner – fördelat på 18 köp och 2 försäljningar. Netto har det flyttats 8 379 297 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är torben jörgensen, Fredrik Olsson, Magnus Långberg m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 2 köp och 0 försäljningar. Netto 1 377 230 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.

Under de senaste 20 transaktionerna: 18 köp och 2 försäljningar. Netto 8 379 297 kr ut ur aktien.

Senaste köp: torben jörgensen köpte 45 000 aktier till 19 kr per st. den 1 oktober 2026. Aktien har sedan stigit 12,1 %.

Senaste försäljning: Mikael Lönn sålde 255 653 aktier till 26 kr per st. den 22 maj 2025.

Vem köper: torben jörgensen, Fredrik Olsson, Magnus Långberg, Björn Emirandetti Reinius, Magnus Gustafsson m.fl..

Vem säljer: Mikael Lönn.

Senaste insynshandel i Genovis (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i Genovis. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-01 torben jörgensen Köp 45 000 19 849 150
2026-09-30 Fredrik Olsson Köp 28 000 19 528 080
2026-02-24 Magnus Långberg Köp 2 470 17 41 990
2026-02-23 Magnus Långberg Köp 3 137 17 53 329
2026-02-19 Magnus Långberg Köp 5 813 17 99 519
2026-02-19 Björn Emirandetti Reinius Köp 2 500 17 43 425
2026-02-16 Fredrik Olsson Köp 13 000 17 226 200
2025-05-26 torben jörgensen Köp 38 340 27 1 023 295
2025-05-22 Mikael Lönn Sälj 255 653 26 6 519 152
2025-03-06 Fredrik Olsson Köp 10 418 24 245 761

Vem köper och säljer Genovis aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Genovis: torben jörgensen, Fredrik Olsson, Magnus Långberg, Björn Emirandetti Reinius, Magnus Gustafsson m.fl.. Totalt har det köpts för 4 132 355 kr fördelat på 18 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Mikael Lönn. Totalt har det sålts för 12 511 652 kr fördelat på 2 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Genovis

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Genovis – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Genovis blankning 2026: inga anmälda positioner

Låg blankning: 0,0 % av bolagets aktier (positioner under 0,5 % anmäls inte)
Andel av bolagets aktier
0,0 %
Bedömning
Låg blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Genovis

0,0 %0,1 %0,1 %
31/725/819/9
0,0 % i dag (låg)I stort sett oförändrad de senaste 30 dagarnaMätt över 50 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Genovis har legat ganska stabilt på 0,0 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en låg blankning. Under 2 % av bolagets aktier är blankade, vilket indikerar begränsat negativt sentiment.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
0,0 %

När har Genovis rapport?

Genoviss nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Genovis 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Genovis (GENO.ST) – RSI 56, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Genovis teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Genovis

Genovis är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 21,15 kr ligger 2,0 % över 20-dagars genomsnittet (20,73 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 3,7 % över 50-dagars genomsnittet (20,39 kr). Långsiktigt ligger aktien 8,4 % över 200-dagars genomsnittet (19,52 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (20,39) ligger över 200-dagars (19,52), vilket är en klassisk köpsignal för Genovis.

Är Genovis överköpt eller översåld?

Genovis har ett RSI på 55,8. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för Genovis

Daglig MACD: MACD är positiv (0,426), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,375) med 0,051, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (0,217), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (0,032) med 0,185, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är positiva och över sina signallinjer. Trend och momentum bekräftar varandra över tidshorisonterna – den starkaste positiv-signalen.

Riskprofil för Genovis

Genovis har en årlig standardavvikelse på 40,4 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Genovis

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,426). Veckovis positiv (0,217).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis stigande.

RSI: 55,8 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Genovis aktien 2026

Ska man köpa Genovis aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Genovis (köpt den 12 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Genovis handlas till 21,15 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 0,426 med stigande momentum (signal: 0,375); RSI är på 55,8 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 33,00 kr indikerar 56,0 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Genovis aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Genovis är 33,00 kr. Den nuvarande kursen är 21,15 kr, vilket ger en uppsida på 56,0 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 29,70 och 36,30 kr.
Är Genovis en utdelningsaktie?
Nej, Genovis betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Genovis aktien?
Genovis bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 40,4 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Genovis övervärderad?
Nej, Genovis bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (56,0 % uppsida). Genovis har följande nyckeltal: P/E-tal på 70,8 (högt prissatt), P/S-tal på 10,5, P/B-tal på 4,7. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 56,0 %.
Är Genovis överköpt?
Nej, Genovis är inte överköpt. RSI är på 55,8 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 55,8 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 2,0 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Genovis nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Genovis ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Genovis blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Genovis, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Genovis aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Genovis – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 2 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 1 377 230 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 18 köp och 2 försäljningar, och netto har det sålts för 8 379 297 kr. Aktiva köpare är torben jörgensen, Fredrik Olsson, Magnus Långberg m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Genovis en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Genovis som en medelmåttig aktie med en samlad score på 43 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 16/100, Kvalitet: 41/100, Momentum: 73/100. Dessutom: analytikerna ser 56,0 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Genovis aktien?
Framtidsutsikterna för Genovis baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 33,00 kr (+56,0 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-talet är 70,8 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger Genovis aktien?
Genovis stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 2,0 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Genova Property Group planerar att ge ut nya gröna obligationer för 650 miljoner SEK. Löptiden blir 3,25 år. Samtidig... (2025-03-13, Emission); Genova Property Group presenterade sin årsrapport för 2024. Förvaltningsresultatet steg med 130 %. (2025-02-19, Rapport).
Hur mycket kan Genovis stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Genovis är 33,00 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 56,0 % från den nuvarande kursen på 21,15 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 15,64 och 23,65 kr.
Hur lågt kan Genovis falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 15,64 kr, vilket ligger 26,1 % under den nuvarande kursen på 21,15 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 33,9 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±40,4 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Genovis?
Genovis AB utvecklar och säljer specialtillverkade enzymer, alltså biologiska verktyg, som hjälper läkemedelsföretag att analysera och utveckla nya läkemedel. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja dessa produkter och tjänster till kunder inom läkemedelsindustrin. Produ... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Bioteknik, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Genovis som investering.
Har Genovis höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Genovis under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Genovis pengar eller går det med förlust?
Ja, Genovis tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 15,1 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 9,4 %. Med ett P/E-tal på 70,8 betalar du för närvarande 70,8 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Genovis gå i konkurs?
Risken för konkurs i Genovis bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 5,60 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 44 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Genovis mycket skulder?
Nej, Genovis har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 44 %. För hälsovård-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv.


Senaste nyheter om Genovis-aktien 2026

  • Datum: 2025-03-13 10:30:00
    Kategori: Nyemission
    Nyheten: Genova Property Group planerar att ge ut nya gröna obligationer för 650 miljoner SEK. Löptiden blir 3,25 år. Samtidigt erbjuder bolaget att köpa tillbaka befintliga gröna obligationer till 102,5 procent av det nominella värdet. Återköpet gäller bara om den nya emissionen genomförs.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-02-19 07:30:00
    Nyheten: Genova Property Group presenterade sin årsrapport för 2024. Förvaltningsresultatet steg med 130 %.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Hälsovård

Jämför Genovis med andra aktier i hälsovård-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 68 aktier i Hälsovård-sektorn