Emilshus Pref aktie (EMIL-PREF) 2026/2027: utdelning 6,8 % – rekommendation och aktieanalys

29,45
Kursutveckling för Emilshus Pref (EMIL-PREF.ST) – aktiekurs på 29,45 kr, november 2026
Emilshus Pref aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Inga analytiker bevakar för närvarande Emilshus Pref med en offentlig riktkurs. Vi lägger till riktkurs automatiskt så snart minst en analytiker publicerar en rekommendation. Använd under tiden den tekniska analysen och nyckeltalen nedan.

Emilshus Pref scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 83/100 är Emilshus Pref en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om Emilshus Pref – Fastighetstjänster

Emilshus äger och hyr ut lokaler till företag runt om i Sverige. Bolaget köper, bygger om och sköter fastigheterna, och tjänar pengar genom hyresintäkter.

Lokalerna används till lättare industri, lager, verkstäder och hantverk, butiker utanför stadskärnor samt matvarubutiker. Bolaget hyr även ut till kommunal verksamhet och kontor.

Emilshus grundades 2018 och har sitt huvudkontor i Växjö.
Läs om företaget

Nyckeltal för Emilshus Pref

- Marknadsvärde (Mcap)
kr 1,1B Omsättning
Fastighetstjänster Industri
3,65 P/E Ratio
- P/S Ratio
- P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Emilshus Pref för typ av aktie?

Utdelningsaktie

Emilshus Pref klassificeras som en utdelningsaktie med en direktavkastning på 6,8 % och en utdelningsandel på 0 %, vilket indikerar en hållbar utdelningsnivå.

Scoreöversikt för Emilshus Pref

⭐ Quality Score 96/100 (Mycket Hög)
🚀 Momentum Score 70/100 (Hög)
📊 Total Score 55/100

📈 Värdering

Emilshus Pref handlas till ett P/E på 3,6, vilket är under marknadsgenomsnittet och kan indikera ett attraktivt pris.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Emilshus Pref har en vinstmarginal på 53,9 % (utmärkt) och en rörelsemarginal på 77,3 %. ROE är 10,8 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 3,7 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -18,3 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Skuldsättningsgraden (D/E) är 135,8 % — måttlig belåning.

Emilshus Pref ger 6,8 % i utdelning – men är det hållbart?

En hög utdelning är bara bra om företaget kan upprätthålla den. Med TradeDesk får du den fullständiga utdelningsanalysen, utdelningsandel, historik och riskprofil – så att du inte köper en utdelningsaktie som sänker utdelningen nästa år.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Emilshus Pref utdelning 2026: 6,8 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Emilshus Pref

Direktavkastning
6,81 %
Senaste utdelning per aktie
0,50 SEK
Utdelningstillväxt (4 år)
-25,0 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,83 SEK

När betalar Emilshus Pref utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
29. september 2026

Hur mycket utdelning betalar Emilshus Pref?

Emilshus Pref betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 0,50 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 6,81 %. Under de senaste 4 åren har den årliga utdelningen fallit med 25,0 %.

Historiska utdelningsbetalningar för Emilshus Pref

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Emilshus Pref sedan 30 mars 2022. Under denna period har aktien betalat utdelning 19 gånger, senast den 29 september 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-09-29N/A0,50SEK
2026-06-29N/A0,50SEK
2026-03-30N/A0,50SEK
2025-12-29N/A0,50SEK
2025-09-29N/A0,50SEK
2025-06-27N/A0,50SEK
2025-03-28N/A0,50SEK
2024-12-27N/A0,50SEK
2024-09-27N/A0,50SEK
2024-06-27N/A0,50SEK
2024-03-28N/A0,50SEK
2023-12-29N/A0,50SEK
2023-09-28N/A0,50SEK
2023-06-29N/A0,50SEK
2023-03-30N/A0,50SEK
2022-12-29N/A0,50SEK
2022-09-29N/A0,50SEK
2022-06-29N/A0,50SEK
2022-03-30N/A0,50SEK

Insynshandel i Emilshus Pref 2026: Övervägande köp

Under 2026 har insynspersoner i Emilshus Pref genomfört 6 transaktioner – fördelat på 3 köp och 3 försäljningar. Netto har det flyttats 49 319 000 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Björn Garat, Fastighetsaktiebolaget Apicius, Johan Ericsson.

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande köp

Insynspersoner har köpt för väsentligt mer än de har sålt. Det tyder på att fler nyckelpersoner ser värde i aktien.

Under de senaste 6 transaktionerna: 3 köp och 3 försäljningar. Netto 49 319 000 kr in i aktien.

Senaste köp: Björn Garat köpte 835 000 aktier till 30 kr per st. den 9 juni 2026. Aktien har sedan fallit 1,8 %.

Senaste försäljning: Johan Ericsson sålde 30 000 aktier till 32 kr per st. den 6 februari 2026.

Vem köper: Björn Garat, Fastighetsaktiebolaget Apicius.

Vem säljer: Johan Ericsson.

Senaste insynshandel i Emilshus Pref (2026)

Tabellen visar de senaste 6 rapporterade insynstransaktionerna i Emilshus Pref. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-06-09 Björn Garat Köp 835 000 30 25 050 000
2026-02-06 Johan Ericsson Sälj 30 000 32 954 000
2025-09-03 Johan Ericsson Sälj 50 000 31 1 573 500
2024-12-10 Johan Ericsson Sälj 45 000 30 1 363 500
2024-02-26 Fastighetsaktiebolaget Apicius Köp 600 000 26 15 660 000
2023-12-14 Björn Garat Köp 500 000 25 12 500 000

Vem köper och säljer Emilshus Pref aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Emilshus Pref: Björn Garat, Fastighetsaktiebolaget Apicius. Totalt har det köpts för 53 210 000 kr fördelat på 3 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Johan Ericsson. Totalt har det sålts för 3 891 000 kr fördelat på 3 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Emilshus Pref

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Emilshus Pref – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Emilshus Pref rapport?

Emilshus Prefs nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Emilshus Pref 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Emilshus Pref (EMIL-PREF.ST) – RSI 60, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Emilshus Pref teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Emilshus Pref

Emilshus Pref är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 29,45 kr ligger 1,4 % över 20-dagars genomsnittet (29,06 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 0,8 % över 50-dagars genomsnittet (29,21 kr). Långsiktigt ligger aktien 1,1 % under 200-dagars genomsnittet (29,79 kr), vilket indikerar en långsiktig nedtrend.

Death Cross: 50-dagars genomsnittet (29,21) ligger under 200-dagars (29,79), vilket är en klassisk negativ signal för Emilshus Pref.

Är Emilshus Pref överköpt eller översåld?

Emilshus Pref har ett RSI på 60,4. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen.

MACD-analys för Emilshus Pref

Daglig MACD: MACD är positiv (0,112), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,051) med 0,061, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (-0,195), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (-0,141) med 0,054, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Avvakta att veckovis MACD också korsar över nollinjen innan man handlar.

Riskprofil för Emilshus Pref

Emilshus Pref har en årlig standardavvikelse på 7,7 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Kurssvängningarna är begränsade, och aktien lämpar sig för konservativa investerare.

Samlad teknisk slutsats för Emilshus Pref

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (0,112). Veckovis negativ (-0,195).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis fallande.

RSI: 60,4 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om Emilshus Pref aktien 2026

Ska man köpa Emilshus Pref aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Emilshus Pref (köpt den 26 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Emilshus Pref handlas till 29,45 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är positiv (stigande trend) på 0,112 med stigande momentum (signal: 0,051); RSI är på 60,4 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt).
Vad är riktkursen för Emilshus Pref aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Emilshus Pref.
Är Emilshus Pref en utdelningsaktie?
Ja, Emilshus Pref är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 6,81 %. Den senaste utdelningen var 0,50 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 29 september 2026.
När delar Emilshus Pref ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Emilshus Pref är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 29 september 2026. Senaste utdelning var 0,50 kr per aktie med x-dag 29 september 2026. Direktavkastningen är 6,81 %.
Vad är risken med Emilshus Pref aktien?
Emilshus Pref bedöms som en aktie i riskkategorin Konservativ. den årliga standardavvikelsen är 7,7 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ.
Är Emilshus Pref övervärderad?
Emilshus Pref har följande nyckeltal: P/E-tal på 3,6 (lågt prissatt).
Är Emilshus Pref överköpt?
Nej, Emilshus Pref är inte överköpt. RSI är på 60,4 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 60,4 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Dessutom kursen ligger 1,4 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har Emilshus Pref nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Emilshus Pref ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Emilshus Pref blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Emilshus Pref, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Emilshus Pref aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Emilshus Pref – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 6 rapporterade transaktionerna är fördelningen 3 köp och 3 försäljningar, och netto har det köpts för 49 319 000 kr. Aktiva köpare är Björn Garat, Fastighetsaktiebolaget Apicius. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Emilshus Pref en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Emilshus Pref som en fantastisk aktie med en samlad score på 83 av 100. Aktien scorar exceptionellt högt tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Kvalitet: 96/100, Momentum: 70/100. Dessutom: utdelning på 6,81 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Emilshus Pref aktien?
Framtidsutsikterna för Emilshus Pref baserat på aktuella data: P/E-talet är 3,6 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför rör sig Emilshus Pref aktien?
Emilshus Pref är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande sålt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Fastighetsbolaget Emilshus AB (publ) Delårsrapport januari–september 2026 (2026-10-15, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Emilshus inför en ny utdelningspolicy med målet att dela ut utdelning till stamaktieägare (2026-10-14, Insiderinformation); Emilshus förvärvar nio lätta industrifastigheter för 341 miljoner kronor (2026-10-14, Investor News).
Hur mycket kan Emilshus Pref stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Emilshus Pref. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 28,25 och 30,69 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan Emilshus Pref falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 28,25 kr, vilket ligger 4,1 % under den nuvarande kursen på 29,45 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 8,0 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±7,7 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Emilshus Pref?
Emilshus äger och hyr ut lokaler till företag runt om i Sverige. Bolaget köper, bygger om och sköter fastigheterna, och tjänar pengar genom hyresintäkter. Lokalerna används till lättare industri, lager, verkstäder och hantverk, butiker utanför stadskärnor samt matvarubutiker.... Bolaget tillhör sektorn Fastigheter, närmare bestämt branschen Fastighetstjänster, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Emilshus Pref som investering.
Har Emilshus Pref höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Emilshus Pref under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Emilshus Pref pengar eller går det med förlust?
Ja, Emilshus Pref tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 53,9 %, vilket är utmärkt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 77,3 %. Med ett P/E-tal på 3,6 betalar du för närvarande 3,6 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Emilshus Pref gå i konkurs?
Altman Z2 används inte för fastighetsbolag — deras balansräkning är byggd på skulder mot fastigheter (det är själva affären), så modellen skulle felaktigt bedöma ett sunt fastighetsbolag som konkurshotat. För Emilshus Pref bör du istället titta på belåningsgrad (loan-to-value), räntetäckningsgrad och vakansgrad.
Har Emilshus Pref mycket skulder?
Nej, Emilshus Pref har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 136 %. För fastigheter-sektorn räknas allt under 150 % som låg skuldsättning. Fastighetsbolag bygger på belåning — 150–300 % i skulder är en del av affärsmodellen. Kan Emilshus Pref betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 2,5×, och nettoskulden motsvarar 15,5 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om Emilshus Pref-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-15 07:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Fastighetsbolaget Emilshus AB (publ) Delårsrapport januari–september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-14 19:00:00
    Kategori: Insiderinformation
    Nyheten: Emilshus inför en ny utdelningspolicy med målet att dela ut utdelning till stamaktieägare
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-14 15:00:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: Emilshus förvärvar nio lätta industrifastigheter för 341 miljoner kronor
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-08 07:30:00
    Nyheten: Inbjudan till Emilshus rapportpresentation för tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Fastigheter

Jämför Emilshus Pref med andra aktier i fastigheter-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 36 aktier i Fastigheter-sektorn