Creades aktie (CRED-A) 2026/2027: blandad signal – rekommendation och aktieanalys

85,55
0,53 %
Kursutveckling för Creades (CRED-A.ST) – aktiekurs på 85,55 kr, november 2026
Creades aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Inga analytiker bevakar för närvarande Creades med en offentlig riktkurs. Vi lägger till riktkurs automatiskt så snart minst en analytiker publicerar en rekommendation. Använd under tiden den tekniska analysen och nyckeltalen nedan.

Creades scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 89/100 är Creades en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om Creades – Kapitalförvaltning

Creades AB är ett investeringsbolag. Det köper andelar i andra företag och tjänar pengar när dessa företag ökar i värde.

Bolaget investerar i små och medelstora företag, både börsnoterade och privata. Fokus ligger på svenska bolag. En vanlig investering ligger mellan 100 och 300 miljoner kronor. Creades är inte bundet till någon särskild bransch, utan kan investera brett.

När Creades investerar i ett företag vill de gärna ha en plats i styrelsen. På så sätt kan de vara med och påverka hur företaget utvecklas. Pengarna som används kommer från bolagets egna tillgångar.

Creades grundades 2011 och har sitt säte i Stockholm.
Läs om företaget

Nyckeltal för Creades

kr 11,3B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,0B Omsättning
Kapitalförvaltning Industri
5,75 P/E Ratio
5,51 P/S Ratio
0,90 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
creades.se Hemsida
Finans Sektor

Vad är Creades för typ av aktie?

Tillväxtaktie Value-aktie Momentum-aktie

Creades klassificeras som en tillväxtaktie och value-aktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för Creades

💰 Value Score 97/100 (Mycket Hög)
⭐ Quality Score 99/100 (Mycket Hög)
🚀 Momentum Score 71/100 (Hög)
📊 Total Score 89/100

📈 Värdering

Creades handlas till ett P/E på 5,8, vilket är under marknadsgenomsnittet och kan indikera ett attraktivt pris. P/S-kvoten är 5,5 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 0,9, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Creades har en vinstmarginal på 95,8 % (utmärkt) och en rörelsemarginal på 81,9 %. ROE är 16,6 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 10,2 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 296,7 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 6 av 9 — god finansiell hälsa. Skuldsättningsgraden (D/E) är 1,5 % — låg belåning, solid balansräkning.

Prova TradeDesk i 30 dagar

Få dagliga köp- och säljsignaler, riktkurs, insynsdata och fullständig analys av Creades och tusentals andra aktier – direkt på mail, utan att du behöver lyfta ett finger.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Creades utdelning 2026: 1,9 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för Creades

Direktavkastning
1,90 %
Senaste utdelning per aktie
0,40 SEK
Utdelningsandel
11,1 %
Låg
Utdelningstillväxt (5 år)
+357,1 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
1,58 SEK

När betalar Creades utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
27. oktober 2026

Hur mycket utdelning betalar Creades?

Creades betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 0,40 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 1,90 %. Under de senaste 5 åren har den årliga utdelningen stigit med 357,1 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 11,1 %, vilket är lågt. Det indikerar att företaget prioriterar återinvestering i tillväxt framför utdelning. Det finns gott om utrymme att öka utdelningen i framtiden.

Historiska utdelningsbetalningar för Creades

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för Creades sedan 14 oktober 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 22 gånger, senast den 27 oktober 2026. Denna aktie kvalificerar sig som en stabil utdelningsaktie, då den har betalat utdelning minst en gång årligen de senaste 5 åren. Detta gör den attraktiv för investerare som söker stabila och regelmässiga utdelningar.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-10-27N/A0,40SEK
2026-07-28N/A0,40SEK
2026-04-16N/A0,40SEK
2026-01-27N/A0,40SEK
2025-10-28N/A0,40SEK
2025-07-28N/A0,40SEK
2025-04-30N/A0,40SEK
2025-01-28N/A0,40SEK
2024-10-28N/A0,40SEK
2024-07-26N/A0,40SEK
2024-04-11N/A0,40SEK
2024-01-31N/A0,35SEK
2023-10-31N/A0,35SEK
2023-07-31N/A0,35SEK
2023-04-18N/A0,35SEK
2023-03-31N/A0,35SEK
2023-01-30N/A0,35SEK
2022-10-13N/A0,35SEK
2022-07-14N/A0,35SEK
2022-04-08N/A0,35SEK
2022-01-28N/A0,35SEK
2021-10-14N/A0,35SEK

Insynshandel i Creades 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i Creades genomfört 10 transaktioner, som alla har varit köp. Netto har det flyttats 10 217 652 kr in i aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Hans Toll, John Hedberg, Lars Stugemo m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier. Det visar att de tror på bolagets framtid — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 10 transaktionerna: 10 köp och 0 försäljningar. Netto 10 217 652 kr in i aktien.

Senaste köp: Hans Toll köpte 10 000 aktier till 74 kr per st. den 18 maj 2026. Aktien har sedan stigit 15,1 %.

Vem köper: Hans Toll, John Hedberg, Lars Stugemo, Peter Nilsson, Cecilia Hermansson m.fl..

Senaste insynshandel i Creades (2026)

Tabellen visar de senaste 10 rapporterade insynstransaktionerna i Creades. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-05-18 Hans Toll Köp 10 000 74 739 500
2026-05-15 Hans Toll Köp 15 000 75 1 123 200
2026-05-12 Hans Toll Köp 30 000 76 2 271 900
2026-05-08 Hans Toll Köp 15 000 77 1 152 900
2025-01-23 John Hedberg Köp 34 000 77 2 633 980
2024-11-13 Hans Toll Köp 10 000 69 686 500
2024-04-12 Lars Stugemo Köp 3 000 69 208 140
2024-04-11 Peter Nilsson Köp 15 000 68 1 014 000
2023-02-01 Cecilia Hermansson Köp 3 300 92 301 950
2022-10-13 Maria Halling Rankka Köp 1 400 61 85 582

Vem köper och säljer Creades aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Creades: Hans Toll, John Hedberg, Lars Stugemo, Peter Nilsson, Cecilia Hermansson m.fl.. Totalt har det köpts för 10 217 652 kr fördelat på 10 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Creades

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Creades – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

När har Creades rapport – nästa datum: 22 januari 2027

Creadess nästa rapport publiceras den 22. januari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av Creades 2026 – Signal: Avvakta

Samlad Teknisk Signal: Avvakta

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Creades (CRED-A.ST) – RSI 51, MACD negativ (fallande), daglig candlestick-graf november 2026
Creades teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Creades

Creades är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 85,10 kr ligger 0,9 % över 20-dagars genomsnittet (84,32 kr). På medellång sikt är bilden negativ: kursen ligger 2,5 % under 50-dagars genomsnittet (87,25 kr). Långsiktigt ligger aktien 9,0 % över 200-dagars genomsnittet (78,08 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (87,25) ligger över 200-dagars (78,08), vilket är en klassisk köpsignal för Creades.

Är Creades överköpt eller översåld?

Creades har ett RSI på 51,0, mitt i neutral zon. Det finns varken tydligt köp- eller säljtryck.

MACD-analys för Creades

Daglig MACD: MACD är negativ (-0,910), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är negativ (12-dagars EMA ligger under 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (-1,111) med 0,201, vilket tyder på att det negativa momentumet avtar – en potentiell trendvändning kan vara på väg.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (2,368), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (3,521) med 1,153, vilket tyder på att det långsiktiga momentumet är avtagande – den positiva trenden kan vara under press.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Långsiktig trend är positiv, men kortsiktigt är den negativ. Det dagliga momentumet är dock stigande, vilket kan indikera att korrigeringen kan vara över.

Riskprofil för Creades

Creades har en årlig standardavvikelse på 24,6 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Kurssvängningarna är begränsade, och aktien lämpar sig för konservativa investerare.

Samlad teknisk slutsats för Creades

Trend: Neutral/blandad.

MACD Trend (nollinje): Daglig negativ (-0,910). Veckovis positiv (2,368).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis fallande.

RSI: 51,0 – neutral.

Teknisk signal: Avvakta

Signalerna är blandade – trend och MACD pekar i olika riktningar. Avvakta att MACD korsar nollinjen i trendriktningen innan du handlar.

Vanliga frågor om Creades aktien 2026

Ska man köpa Creades aktien nu?
Nej, inte enligt TradeDesks modell. Modellen äger inte Creades (såld den 28 september 2026) och har ingen köpsignal. Den köper först när kursen kommer över modellens köpnivå och 50-dagarsgenomsnittet. Creades handlas till 85,55 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget avvakta: MACD är negativ (fallande trend) på -0,910 med stigande momentum (signal: -1,111); RSI är på 51,0 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt).
Vad är riktkursen för Creades aktien?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Creades.
Är Creades en utdelningsaktie?
Ja, Creades är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,90 %. Den senaste utdelningen var 0,40 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 27 oktober 2026. Utdelningsandelen är 11,1 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar Creades ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för Creades är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 27 oktober 2026. Senaste utdelning var 0,40 kr per aktie med x-dag 27 oktober 2026. Direktavkastningen är 1,90 %. En utdelningsandel på 11,1 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med Creades aktien?
Creades bedöms som en aktie i riskkategorin Konservativ. den årliga standardavvikelsen är 24,6 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ.
Är Creades övervärderad?
Creades har följande nyckeltal: P/E-tal på 5,8 (lågt prissatt), P/S-tal på 5,5, P/B-tal på 0,9.
Är Creades överköpt?
Nej, Creades är inte överköpt. RSI är på 51,0 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 51,0 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 1,5 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är negativ men momentum är stigande (möjlig vändning).
När har Creades nästa rapport?
Creades publicerar nästa rapport den 22 januari 2027. Aktien handlas för närvarande till 85,55 kr. Med ett P/E-tal på 5,8 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Creades blankad?
Det finns för närvarande ingen registrerad blankning för Creades, eller data är inte tillgängligt.
Köper insynspersoner Creades aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i Creades – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 10 rapporterade transaktionerna är fördelningen 10 köp och 0 försäljningar, och netto har det köpts för 10 217 652 kr. Aktiva köpare är Hans Toll, John Hedberg, Lars Stugemo m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är Creades en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Creades som en fantastisk aktie med en samlad score på 89 av 100. Aktien scorar exceptionellt högt tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 97/100, Kvalitet: 99/100, Momentum: 71/100. Dessutom: utdelning på 1,90 %; teknisk signal: Avvakta. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger inte aktien och har ingen köpsignal.
Vad är framtiden för Creades aktien?
Framtidsutsikterna för Creades baserat på aktuella data: nästa rapport publiceras den 22 januari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 5,8 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför rör sig Creades aktien?
Creades är stabil för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger nära 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Creades substansvärde 1 januari - 31 oktober 2026 (2026-11-04, Investerarnyheter); Delårsrapport Creades AB (publ) (2026-10-14, Delårsrapport); Valberedning inför årsstämman 2027 (2026-10-13, Övrig information enligt börsens regler).
Hur mycket kan Creades stiga?
Det finns för närvarande ingen aktiv riktkurs från analytiker för Creades. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 61,57 och 93,65 kr.
Hur lågt kan Creades falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 61,57 kr, vilket ligger 28,0 % under den nuvarande kursen på 85,55 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 34,3 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±24,6 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Creades?
Creades AB är ett investeringsbolag. Det köper andelar i andra företag och tjänar pengar när dessa företag ökar i värde. Bolaget investerar i små och medelstora företag, både börsnoterade och privata. Fokus ligger på svenska bolag. En vanlig investering ligger mellan 100 och ... Bolaget tillhör sektorn Finans, närmare bestämt branschen Kapitalförvaltning, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Creades som investering.
Har Creades höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Creades under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Creades pengar eller går det med förlust?
Ja, Creades tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 95,8 %, vilket är utmärkt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 81,9 %. Med ett P/E-tal på 5,8 betalar du för närvarande 5,8 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Creades gå i konkurs?
Altman Z2 används inte för banker och finansbolag — deras balansräkning är byggd på skulder (det är själva affären), så modellen skulle felaktigt bedöma en sund bank som konkurshotad. För Creades bör du istället titta på kapitalbas (t.ex. kärnprimärkapital), kreditförluster och intjäning.
Har Creades mycket skulder?
Nej, Creades har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 2 %. För finans-sektorn räknas allt under 200 % som låg skuldsättning. Banker tar in inlåning (skulder) som råvara och lånar ut igen — det ger naturligt hög D/E. 200–400 % är en typisk nivå; först över 400 % räknas som förhöjt.


Senaste nyheter om Creades-aktien 2026

  • Datum: 2026-11-04 08:30:00
    Nyheten: Creades substansvärde 1 januari - 31 oktober 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-14 08:30:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Delårsrapport Creades AB (publ)
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-13 14:00:00
    Nyheten: Valberedning inför årsstämman 2027
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-25 11:00:00
    Nyheten: Creades AB har kallat aktieägare till årsstämma, som hålls den 29 april 2025. Dagordningen omfattar bland annat förslag om omval av styrelseledamöter, fastställande av arvoden samt utdelning på 1,60 SEK per aktie fördelat på fyra utbetalningar. Dessutom föreslås ett bemyndigande för köp av egna aktier.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2025-03-25 08:30:00
    Nyheten: Creades har offentliggjort sin årsrapport för 2024. Rapporten finns nu på deras hemsida och som bifogad PDF. Den ger en bild av bolagets ekonomiska resultat och strategi. Årsstämman hålls den 29 april 2025.
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Finans

Jämför Creades med andra aktier i finans-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 37 aktier i Finans-sektorn