Ska man köpa CellaVision aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger CellaVision (köpt den 29 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. CellaVision handlas till 200,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 7,278 med stigande momentum (signal: 4,217); RSI är på 76,4 (överköpt), vilket tyder på att kursen kan ha stigit för snabbt; aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 188,33 kr ligger 6,1 % under nuvarande kurs. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för CellaVision aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för CellaVision är 188,33 kr. Den nuvarande kursen är 200,50 kr, vilket ger en nedsida på 6,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 169,50 och 207,16 kr.
Är CellaVision en utdelningsaktie?
Ja, CellaVision är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 1,46 %. Den senaste utdelningen var 2,75 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 29 april 2026. Utdelningsandelen är 47,6 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar CellaVision ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för CellaVision är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 29 april 2026. Senaste utdelning var 2,75 kr per aktie med x-dag 29 april 2026. Direktavkastningen är 1,46 %. En utdelningsandel på 47,6 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med CellaVision aktien?
CellaVision bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 42,4 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Dessutom RSI på 76,4 signalerar överköpt (ökad risk för korrigering).
Är CellaVision övervärderad?
CellaVision bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. CellaVision har följande nyckeltal: P/E-tal på 36,3 (högt prissatt), P/S-tal på 6,3, P/B-tal på 4,8. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är CellaVision överköpt?
Ja, CellaVision är överköpt med en RSI på 76,4 (över 70). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 76,4 (över 70-gränsen), vilket signalerar att kursen är överköpt och kan ha stigit för snabbt. Dessutom kursen ligger 15,5 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har CellaVision nästa rapport?
CellaVision publicerar nästa rapport den 3 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 200,50 kr. Med ett P/E-tal på 36,3 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 76,4, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är CellaVision blankad?
CellaVision har en minimal blankning på 0,96 % av bolagets aktier, vilket är obetydligt och indikerar mycket begränsat negativt sentiment.
Köper insynspersoner CellaVision aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i CellaVision – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 10 rapporterade transaktionerna är fördelningen 9 köp och 1 försäljningar, och netto har det köpts för 12 485 335 kr. Aktiva köpare är Zlatko Rihter, Lars Gunnar Brun Hansen, christer Fåhraeus m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är CellaVision en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms CellaVision som en bra aktie med en samlad score på 67 av 100. Aktien scorar över genomsnittet tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 26/100, Kvalitet: 77/100, Momentum: 97/100. Dessutom: utdelning på 1,46 %; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för CellaVision aktien?
Framtidsutsikterna för CellaVision baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 188,33 kr (-6,1 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 3 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 36,3 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger CellaVision aktien?
CellaVision stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 15,5 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Starkt kvartal med positiv utveckling i hela portföljen och alla regioner (2026-10-29, Delårsrapport (Q1 och Q3)); Boka in CellaVisions kapitalmarknadsdag den 17 februari 2027 (2026-10-22, Investerarnyheter); Inbjudan till presentation av CellaVisions rapport för tredje kvartalet 2026 den 29 oktober klockan 11:00 CET (2026-10-15, Investerarnyheter).
Hur mycket kan CellaVision stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för CellaVision är 188,33 kr, vilket ligger 6,1 % under den nuvarande kursen på 200,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 117,39 och 198,20 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan CellaVision falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 117,39 kr, vilket ligger 41,5 % under den nuvarande kursen på 200,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 40,8 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±42,4 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör CellaVision?
CellaVision utvecklar och säljer digitala system som hjälper laboratorier att analysera blod och andra kroppsvätskor. Företaget tjänar sina pengar genom att sälja analysmaskiner, reagens (kemikalier som används vid analysen) och mjukvara till sjukhus och laboratorier.
Bolaget... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Medicintekniska produkter, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma CellaVision som investering.
Har CellaVision höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från CellaVision under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar CellaVision pengar eller går det med förlust?
Ja, CellaVision tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 17,5 %, vilket är solitt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 20,6 %. Med ett P/E-tal på 36,3 betalar du för närvarande 36,3 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan CellaVision gå i konkurs?
Risken för konkurs i CellaVision bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 6,65 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 7 — det är starkt. Skulder i förhållande till eget kapital är 24 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har CellaVision mycket skulder?
Nej, CellaVision har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 24 %. För hälsovård-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv. Kan CellaVision betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 133,4×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).