Camurus aktie (CAMX) 2026/2027: riktkurs +15 % – rekommendation och aktieanalys

717,50
7,89 %
Kursutveckling för Camurus (CAMX.ST) – aktiekurs på 717,50 kr, november 2026
Camurus aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

Camurus riktkurs 2026: analytikerna ser 13 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för Camurus är 809,75 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 12,9 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är Camurus övervärderad eller undervärderad?

Camurus är för närvarande undervärderad med en avvikelse på 12,9 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 717,50 kr, vilket placerar Camurus i kategorin undervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 728,78 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 890,73 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för Camurus mellan 728,78 kr och 890,73 kr.

Är Camurus den rätta aktie för dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatta – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktierna vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Camurus – Bioteknik

Camurus utvecklar och säljer läkemedel för allvarliga och kroniska sjukdomar. Företaget tjänar pengar genom att sälja sina egna läkemedel samt genom samarbeten med andra läkemedelsbolag.

Camurus verkar främst i Europa, Nordamerika och Asien. Kunderna är i huvudsak vårdgivare och läkemedelsdistributörer som når ut till patienter.

Bolagets mest kända produkt heter Buvidal. Det är en injektion som används för att behandla opioidberoende, det vill säga beroende av vissa smärtstillande och narkotiska läkemedel. En annan produkt, episil, är en oral vätska som lindrar inflammation och smärta i munnen.

Utöver dessa färdiga produkter arbetar Camurus med flera läkemedelskandidater som fortfarande testas i kliniska studier innan de kan säljas:

- CAM2038 testas i sen fas (fas III) mot kronisk smärta.
- CAM2029 testas i sen fas (fas III) mot en hormonsjukdom som kallas akromegali, och i tidigare fas (fas II) mot neuroendokrina tumörer, en typ av cancer.
- CAM2043 testas i fas II mot pulmonell arteriell hypertension, det vill säga högt blodtryck i lungornas blodkärl.
- CAM2032 utvecklas mot prostatacancer.
- CAM4071 har avslutat den första teststadiet (fas I) mot en hormonrelaterad sjukdom.
- CAM4072 testas i fas III mot sällsynta, ärftliga former av fetma.
- CAM4083 är i ett tidigt forskningsstadium och riktar sig mot muskelsjukdomen myasthenia gravis samt andra sjukdomar som påverkar immunförsvaret och muskler.
- CAM2047, CAM2048 och CAM2058 utvecklas för att lindra illamående och kräkningar vid cellgiftsbehandling samt smärta och illamående efter operationer.

Camurus grundades 1991 och har sitt huvudkontor i Lund. Bolaget ägs av Sandberg Development AB.
Läs om företaget

Nyckeltal för Camurus

kr 39,8B Marknadsvärde (Mcap)
kr 2,3B Omsättning
Bioteknik Industri
59,41 P/E Ratio
17,56 P/S Ratio
8,57 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen

Vad är Camurus för typ av aktie?

Momentum-aktie

Camurus klassificeras som en momentum-aktie med en momentum-score i top 14% av alla aktier. Kursen har stigit 0,0 % på lång sikt.

Scoreöversikt för Camurus

💰 Value Score 10/100 (Mycket Låg)
⭐ Quality Score 80/100 (Mycket Hög)
🚀 Momentum Score 86/100 (Mycket Hög)
📊 Total Score 58/100

📈 Värdering

Camurus handlas till ett P/E på 59,4, vilket är över marknadsgenomsnittet. Forward P/E är 28,8 (51 % lägre), vilket indikerar att marknaden förväntar sig stigande vinst. P/S-kvoten är 17,6 (hög — marknaden betalar en premium för omsättningen). P/B är 8,6.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Camurus har en vinstmarginal på 29,9 % (utmärkt) och en rörelsemarginal på 41,7 %. ROE är 15,9 % — solid avkastning på eget kapital. ROA är 10,5 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med -1,5 % år-över-år — fallande intjäning.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Altman Z2 är 15,03 (sund balansräkning — låg risk). Skuldsättningsgraden (D/E) är 14,2 % — låg belåning, solid balansräkning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 4,66 %.

Camurus är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insynshandel i Camurus 2026: Övervägande försäljningar

Under 2026 har insynspersoner i Camurus genomfört 12 transaktioner – fördelat på 4 köp och 8 försäljningar. Netto har det flyttats 120 598 003 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Hege Hellstrom, Fredrik Tiberg, Markus Johnsson m.fl..

Senaste 3 månaderna: Inga transaktioner

Det har inte varit någon insynshandel under de senaste 3 månaderna.

Alla transaktioner: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.

Under de senaste 12 transaktionerna: 4 köp och 8 försäljningar. Netto 120 598 003 kr ut ur aktien.

Senaste köp: Hege Hellstrom köpte 300 aktier till 515 kr per st. den 18 februari 2026. Aktien har sedan stigit 29,1 %.

Senaste försäljning: Fredrik Tiberg sålde 14 724 aktier till 727 kr per st. den 24 juli 2025.

Vem köper: Hege Hellstrom.

Vem säljer: Fredrik Tiberg, Markus Johnsson, Torsten Malmström, Fredrik Joabsson, Annette Mattsson.

Senaste insynshandel i Camurus (2026)

Tabellen visar de senaste 12 rapporterade insynstransaktionerna i Camurus. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-02-18 Hege Hellstrom Köp 300 515 154 500
2025-12-01 Hege Hellstrom Köp 200 620 124 000
2025-07-24 Fredrik Tiberg Sälj 14 724 727 10 706 704
2025-07-23 Markus Johnsson Sälj 5 000 696 3 480 400
2025-07-23 Fredrik Tiberg Sälj 71 532 705 50 460 103
2025-07-22 Fredrik Tiberg Sälj 28 744 697 20 035 143
2025-06-04 Hege Hellstrom Köp 500 648 324 000
2024-07-17 Torsten Malmström Sälj 10 000 681 6 806 400
2024-07-17 Fredrik Joabsson Sälj 10 000 681 6 806 400
2023-09-18 Annette Mattsson Sälj 1 000 295 294 600

Vem köper och säljer Camurus aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i Camurus: Hege Hellstrom. Totalt har det köpts för 791 748 kr fördelat på 4 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Fredrik Tiberg, Markus Johnsson, Torsten Malmström, Fredrik Joabsson, Annette Mattsson. Totalt har det sålts för 121 389 750 kr fördelat på 8 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i Camurus

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Camurus – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Camurus blankning 2026: 4,7 % blankad

Måttlig blankning: 4,7 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
4,7 %
Bedömning
Måttlig blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: Camurus

0,0 %3,1 %6,1 %
Topp 5,3 % · 22/7
22/713/95/11
4,7 % i dag (måttlig)Toppade på 5,3 % den 22/7 2026Senaste 30 dagarna: +0,2 procentenheterMätt över 106 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i Camurus har legat ganska stabilt på 4,7 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en moderat blankning. Mellan 2–5 % av bolagets aktier är blankade, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
4,7 %

Camurus rapport – ⚡ publiceras idag 5 november 2026

Camuruss nästa rapportdatum är ännu inte tillgängligt. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Camurus 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av Camurus (CAMX.ST) – RSI 59, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
Camurus teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av Camurus

Camurus är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 665,00 kr ligger 1,2 % över 20-dagars genomsnittet (656,88 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 6,2 % över 50-dagars genomsnittet (626,19 kr). Långsiktigt ligger aktien 15,8 % över 200-dagars genomsnittet (574,12 kr), vilket bekräftar en långsiktig upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (626,19) ligger över 200-dagars (574,12), vilket är en klassisk köpsignal för Camurus.

Är Camurus överköpt eller översåld?

Camurus har ett RSI på 58,6. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av den neutrala zonen. I kombination med den positiva trenden stödjer detta den positiv bilden.

MACD-analys för Camurus

Daglig MACD: MACD är positiv (13,089), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger under signallinjen (13,476) med 0,387, vilket tyder på att det positiva momentumet är avtagande – trenden kan vara på väg att vända.

Veckovis MACD: MACD5 är positiv (23,217), vilket indikerar en positiv långsiktig trend. MACD5 ligger över signallinjen (14,919) med 8,298, vilket bekräftar stigande långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Både daglig och veckovis trend är positiv (MACD över noll). Dock visar momentum tecken på avmattning på daglig basis. Håll utkik efter om trenden håller.

Riskprofil för Camurus

Camurus har en årlig standardavvikelse på 48,0 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig. Kursen kan svinge märkbart ved marknadsförändringar.

Samlad teknisk slutsats för Camurus

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (13,089). Veckovis positiv (23,217).

MACD Momentum (signal): Daglig fallande. Veckovis stigande.

RSI: 58,6 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar varandra – den starkaste tekniska köpsignalen.

Vanliga frågor om Camurus aktien 2026

Ska man köpa Camurus aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger Camurus (köpt den 15 juli 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. Camurus handlas till 717,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget starkt köp: MACD är positiv (stigande trend) på 13,089 med fallande momentum (signal: 13,476); RSI är på 58,6 (neutral zon); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 809,75 kr indikerar 12,9 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för Camurus aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Camurus är 809,75 kr. Den nuvarande kursen är 717,50 kr, vilket ger en uppsida på 12,9 %. Baserat på detta bedöms aktien som undervärderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 728,78 och 890,73 kr.
Är Camurus en utdelningsaktie?
Nej, Camurus betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Camurus aktien?
Camurus bedöms som en aktie i riskkategorin Måttlig. den årliga standardavvikelsen är 48,0 %, vilket klassificerar aktien som Måttlig.
Är Camurus övervärderad?
Nej, Camurus bedöms som undervärderad baserat på analytikernas riktkurs (12,9 % uppsida). Camurus har följande nyckeltal: P/E-tal på 59,4 (högt prissatt), P/S-tal på 17,6, P/B-tal på 8,6. Analytikernas riktkurs indikerar att aktien är undervärderad med 12,9 %.
Är Camurus överköpt?
Nej, Camurus är inte överköpt. RSI är på 58,6 (neutral zon). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 58,6 (neutral zon mellan 30-70), vilket varken signalerar överköpt eller översåld. Dessutom kursen ligger 9,2 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv men momentum är fallande.
När har Camurus nästa rapport?
Camurus publicerar rapport IDAG, den 5 november 2026! Aktien handlas för närvarande till 717,50 kr. Håll utkik efter kursreaktionen efter publiceringen. Med ett P/E-tal på 59,4 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna.
Är Camurus blankad?
Ja, Camurus är blankad med 4,7 % av bolagets aktier. Detta är en moderat blankning, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner Camurus aktier?
Nej, insynspersoner köper inte Camurus aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 12 rapporterade transaktionerna är fördelningen 4 köp och 8 försäljningar, och netto har det sålts för 120 598 003 kr. Aktiva säljare är Fredrik Tiberg, Markus Johnsson, Torsten Malmström m.fl.. Insynsförsäljningar kan ha flera orsaker (t.ex. planerade försäljningar, aktieprogram, diversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insynspersoner bör följas noga.
Är Camurus en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms Camurus som en medelmåttig aktie med en samlad score på 59 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammansatt av Value: 10/100, Kvalitet: 80/100, Momentum: 86/100. Dessutom: analytikerna ser 12,9 % uppsida till riktkursen; teknisk signal: Starkt Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för Camurus aktien?
Framtidsutsikterna för Camurus baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 809,75 kr (+12,9 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 5 november 2026, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 59,4 (högt – marknaden förväntar sig tillväxt).
Varför stiger Camurus aktien?
Camurus stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 9,2 % över 20-dagars genomsnittet; insynspersoner har övervägande sålt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Camurus delårsrapport tredje kvartalet 2026 (2026-11-05, Interim report (Q1 and Q3)); Camurus Oczyesa® XR godkänd för behandling av akromegali i Kanada (2026-10-12, Investor News).
Hur mycket kan Camurus stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för Camurus är 809,75 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 12,9 % från den nuvarande kursen på 717,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 430,80 och 710,00 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan Camurus falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 430,80 kr, vilket ligger 40,0 % under den nuvarande kursen på 717,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 39,3 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±48,0 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör Camurus?
Camurus utvecklar och säljer läkemedel för allvarliga och kroniska sjukdomar. Företaget tjänar pengar genom att sälja sina egna läkemedel samt genom samarbeten med andra läkemedelsbolag. Camurus verkar främst i Europa, Nordamerika och Asien. Kunderna är i huvudsak vårdgivare ... Bolaget tillhör sektorn Hälsovård, närmare bestämt branschen Bioteknik, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma Camurus som investering.
Har Camurus höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från Camurus under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar Camurus pengar eller går det med förlust?
Ja, Camurus tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 29,9 %, vilket är utmärkt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 41,7 %. Med ett P/E-tal på 59,4 betalar du för närvarande 59,4 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan Camurus gå i konkurs?
Risken för konkurs i Camurus bedöms som låg. Altman Z2 (en modell som bedömer risken för finansiella problem) är 15,03 — det placerar bolaget i sund balans. Det betyder att bolaget har en sund balansräkning med begränsade skulder i förhållande till vinst och tillgångar. Piotroski-score (finansiell hälsa 0-9, där högre är bättre) är 5 — det är genomsnittligt. Skulder i förhållande till eget kapital är 14 % (låg). Kom ihåg att modeller som Altman Z2 är statistiska — oväntade chocker (bedrägerier, sektorkollaps, rättsprocesser) kan alltid slå till. Sprid din portfölj.
Har Camurus mycket skulder?
Nej, Camurus har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 14 %. För hälsovård-sektorn räknas allt under 80 % som låg skuldsättning. För hälsosektorn är 80–150 % en typisk nivå — stora läkemedelsbolag bär en del skulder för FoU och förvärv. Kan Camurus betala sina skulder? Kan utan problem betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 219,7×, och bolaget har mer kontanter än skulder (nettokassa).


Senaste nyheter om Camurus-aktien 2026

    Aktuell nyhet idag
  • Datum: 2026-11-05 07:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Camurus delårsrapport tredje kvartalet 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

  • Datum: 2026-10-12 09:00:00
    Kategori: Övrig information
    Nyheten: Camurus Oczyesa® XR godkänd för behandling av akromegali i Kanada
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Hälsovård

Jämför Camurus med andra aktier i hälsovård-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 68 aktier i Hälsovård-sektorn