ALTRA FASTIGHETER aktie (ALTRA) 2026/2027: riktkurs +10 % och utdelning 4,1 %

82,50
2,10 %
Kursutveckling för ALTRA FASTIGHETER (ALTRA.ST) – aktiekurs på 82,50 kr, november 2026
ALTRA FASTIGHETER aktiekurs – Kursutveckling 2026. Uppdaterad 5 november 2026.
Dela analysen:

ALTRA FASTIGHETER riktkurs 2026: analytikerna ser 8 % uppsida

Den genomsnittliga riktkursen för ALTRA FASTIGHETER är 89,20 kr. Aktien är möjligen undervärderad, då riktkursen är högre än den nuvarande kursen. Aktien är undervärderad med 8,1 %, vilket kan indikera en potentiell avkastning inom de närmaste 12 månaderna, om analytikernas bedömning stämmer. Bedöm även aktiens nyckeltal som P/E, P/S och P/B samt den tekniska analysen längre ner på sidan för en komplett bild.
⚠️ Köp inte en aktie bara på grund av riktkursenRiktkursen är analytikernas bedömning av kursen om 12 månader. Bedömningen slår ofta fel. En stor studie av amerikanska aktier från 2000 till 2009 visade att bara 38 % av riktkurserna hade nåtts efter 12 månader. I genomsnitt utlovade riktkurserna 15 procentenheter mer i avkastning än aktierna gav. Använd riktkursen tillsammans med rapporterna och trenden, inte ensam.Källa: Bradshaw, Brown och Huang (2013)

Är ALTRA FASTIGHETER övervärderad eller undervärderad?

ALTRA FASTIGHETER är för närvarande fair med en avvikelse på 8,1 % i förhållande till riktkursen.


Den aktuella kursen är 82,50 kr, vilket placerar ALTRA FASTIGHETER i kategorin fair. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under 80,28 kr, och som övervärderad, om kursen överstiger 98,12 kr.


Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger för ALTRA FASTIGHETER mellan 80,28 kr och 98,12 kr.

ALTRA FASTIGHETER scorar högt – men passar den till din portfölj?

Med en samlad score på 87/100 är ALTRA FASTIGHETER en stark aktie. Men även bra aktier kan vara felaktiga för din portfölj, om du redan är överexponerad i sektorn. Få en gratis portföljanalys och se om den passar till din riskprofil och diversifiering.

Utforska alla aktier →

Om ALTRA FASTIGHETER – Fastighetstjänster

Altra Fastigheter AB (publ) äger, utvecklar och säljer fastigheter. Bolaget tjänar pengar genom att köpa och hyra ut fastigheter, samt genom att göra affärer där fastigheter köps och säljs relativt ofta.

Fastighetsbeståndet består av kontor, lager, logistikbyggnader, industrilokaler och butiksfastigheter. Bolaget äger och sköter också andra kommersiella fastigheter, det vill säga lokaler som används av företag snarare än privatpersoner.

Altra Fastigheter är verksamt i Sverige, Norge och Finland.

Bolaget hette tidigare Nyfosa AB (publ) och bytte namn till Altra Fastigheter AB (publ) i maj 2026. Företaget grundades 2009 och har sitt huvudkontor i Nacka, Sverige.
Läs om företaget

Nyckeltal för ALTRA FASTIGHETER

kr 14,2B Marknadsvärde (Mcap)
kr 3,6B Omsättning
Fastighetstjänster Industri
13,10 P/E Ratio
3,92 P/S Ratio
0,86 P/B Ratio
Sverige Handlas på börsen
altra.se Hemsida

Vad är ALTRA FASTIGHETER för typ av aktie?

Utdelningsaktie Tillväxtaktie Value-aktie Momentum-aktie

ALTRA FASTIGHETER klassificeras som en utdelningsaktie och tillväxtaktie och value-aktie och momentum-aktie. Det betyder att aktien kombinerar flera attraktiva egenskaper, inklusive en utdelning på 4,1 %, och starkt kursmomentum.

Scoreöversikt för ALTRA FASTIGHETER

💰 Value Score 91/100 (Mycket Hög)
⭐ Quality Score 89/100 (Mycket Hög)
🚀 Momentum Score 82/100 (Mycket Hög)
📊 Total Score 87/100

📈 Värdering

ALTRA FASTIGHETER handlas till ett P/E på 13,1, vilket är under marknadsgenomsnittet och kan indikera ett attraktivt pris. P/S-kvoten är 3,9. P/B är 0,9, under bokfört värde, vilket kan indikera en value-möjlighet.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

ALTRA FASTIGHETER har en vinstmarginal på 32,3 % (utmärkt) och en rörelsemarginal på 71,9 %. ROE är 6,8 %. ROA är 3,5 %. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 124,8 % år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 5 av 9 — medel finansiell hälsa. Skuldsättningsgraden (D/E) är 133,0 % — måttlig belåning.

🚀 Momentum & blankning

Short interest är 2,69 %.

ALTRA FASTIGHETER är i upptrend med köpsignal – vad gör du?

Den tekniska signalen är Köp. Med TradeDesk får du besked när signalen ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insynsdata och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

ALTRA FASTIGHETER utdelning 2026: 4,1 % direktavkastning

Utdelningsnyckeltal för ALTRA FASTIGHETER

Direktavkastning
4,06 %
Senaste utdelning per aktie
0,75 SEK
Utdelningsandel
44,7 %
Sund
Utdelningstillväxt (5 år)
+193,3 %
Genomsnittlig årlig utdelning (3 år)
2,77 SEK

När betalar ALTRA FASTIGHETER utdelning 2026?

Senaste x-datum (handel utan rätt till utdelning)
9. oktober 2026

Hur mycket utdelning betalar ALTRA FASTIGHETER?

ALTRA FASTIGHETER betalar utdelning till sina aktieägare. Den senaste utbetalda utdelningen var 0,75 SEK per aktie, vilket motsvarar en direktavkastning på 4,06 %. Under de senaste 5 åren har den årliga utdelningen stigit med 193,3 %, vilket visar en positiv utdelningstillväxt.

Utdelningsandelen är 44,7 %, vilket bedöms som sunt och hållbart. Företaget balanserar mellan att belöna aktieägarna och återinvestera i tillväxt.

Historiska utdelningsbetalningar för ALTRA FASTIGHETER

Vi har registrerat utdelningsbetalningar för ALTRA FASTIGHETER sedan 29 december 2021. Under denna period har aktien betalat utdelning 15 gånger, senast den 9 oktober 2026. Dock kvalificerar aktien sig inte som en stabil eller sporadisk utdelningsaktie, då utdelningsbetalningarna har varit inkonsekventa de senaste åren.

X-dagUtbetalningsdatumBeloppValuta
2026-10-09N/A0,75SEK
2026-05-06N/A0,75SEK
2026-03-30N/A0,70SEK
2025-12-29N/A0,70SEK
2025-09-29N/A0,70SEK
2025-05-07N/A0,70SEK
2023-12-28N/A1,00SEK
2023-09-28N/A1,00SEK
2023-06-29N/A1,00SEK
2023-04-26N/A1,00SEK
2022-12-29N/A0,95SEK
2022-09-29N/A0,95SEK
2022-06-29N/A0,95SEK
2022-04-20N/A0,95SEK
2021-12-29N/A0,75SEK

Insynshandel i ALTRA FASTIGHETER 2026: Bara köp

Under 2026 har insynspersoner i ALTRA FASTIGHETER genomfört 20 transaktioner – fördelat på 12 köp och 8 försäljningar. Netto har det flyttats 16 838 783 kr ut ur aktien av insynspersoner. Bland de aktiva insynspersonerna är Thomas Käll, Per Lindblad, Nils Javier Styf m.fl.. Senaste 3 månaderna: bara köp.

Senaste 3 månaderna: Bara köp

Insynspersoner har uteslutande köpt aktier under de senaste 3 månaderna. Det visar att de tror på bolaget — men i vår mätning av svenska insynsköp gav det i genomsnitt inget försprång mot index.

Under de senaste 3 månaderna: 1 köp och 0 försäljningar. Netto 29 703 kr in i aktien.

Alla transaktioner: Övervägande försäljningar

Insynspersoner har sålt för väsentligt mer än de har köpt. För stora bolag kan detta bero på planerade försäljningar eller aktieprogram och är inte nödvändigtvis en negativ signal.

Under de senaste 20 transaktionerna: 12 köp och 8 försäljningar. Netto 16 838 783 kr ut ur aktien.

Senaste köp: Thomas Käll köpte 385 aktier till 77 kr per st. den 26 oktober 2026. Aktien har sedan stigit 4,7 %.

Senaste försäljning: Linn Ejderhamn sålde 514 aktier till 107 kr per st. den 27 december 2024.

Vem köper: Thomas Käll, Per Lindblad, Nils Javier Styf, Carl-Johan Hugner, Linn Ejderhamn m.fl..

Vem säljer: Linn Ejderhamn, Josephine Björkman, Stina Lindh Hök, Jens Engvall, Johan Ejerhed.

Senaste insynshandel i ALTRA FASTIGHETER (2026)

Tabellen visar de senaste 20 rapporterade insynstransaktionerna i ALTRA FASTIGHETER. Gröna rader är köp, röda rader är försäljningar. Data baseras på officiella rapporter.

Datum Namn Typ Antal aktier Pris per aktie (kr) Belopp (kr)
2026-10-26 Thomas Käll Köp 385 77 29 703
2026-07-15 Per Lindblad Köp 2 000 76 151 400
2026-07-13 Nils Javier Styf Köp 3 000 74 222 000
2026-05-08 Carl-Johan Hugner Köp 1 500 69 104 100
2026-05-07 Carl-Johan Hugner Köp 70 586 69 4 890 904
2026-03-23 Linn Ejderhamn Köp 3 000 61 183 300
2026-02-16 Thomas Käll Köp 1 844 67 123 880
2025-08-07 Carl-Johan Hugner Köp 57 500 86 4 959 375
2025-08-06 Carl-Johan Hugner Köp 58 000 86 4 992 640
2025-05-13 Carl-Johan Hugner Köp 1 038 88 91 292

Vem köper och säljer ALTRA FASTIGHETER aktier 2026?

Följande insynspersoner har köpt aktier i ALTRA FASTIGHETER: Thomas Käll, Per Lindblad, Nils Javier Styf, Carl-Johan Hugner, Linn Ejderhamn m.fl.. Totalt har det köpts för 16 077 394 kr fördelat på 12 transaktioner. Följande insynspersoner har sålt aktier: Linn Ejderhamn, Josephine Björkman, Stina Lindh Hök, Jens Engvall, Johan Ejerhed. Totalt har det sålts för 32 916 176 kr fördelat på 8 transaktioner. Insynshandel är när ledande befattningshavare och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i det egna bolaget – lagliga affärer som måste anmälas. Dessa transaktioner rapporteras till Finansinspektionen och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insynshandel i ALTRA FASTIGHETER

Insynspersoner vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i ALTRA FASTIGHETER – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

ALTRA FASTIGHETER blankning 2026: 2,7 % blankad

Måttlig blankning: 2,7 % av bolagets aktier
Andel av bolagets aktier
2,7 %
Bedömning
Måttlig blankning
Risk för short squeeze
Låg
Datakälla
Finansinspektionen
Uppdateras dagligen

Utveckling av blankningsandelen: ALTRA FASTIGHETER

0,0 %1,6 %3,1 %
9/94/1029/10
2,7 % i dag (måttlig)I stort sett oförändrad de senaste 30 dagarnaMätt över 50 dagar
Vad säger utvecklingen?
Blankningsandelen i ALTRA FASTIGHETER har legat ganska stabilt på 2,7 % under perioden. Det har varken tillkommit många nya blankare eller stängts många positioner.

Det intressanta är när kurvan börjar röra på sig. Så fungerar blankning: den som blankar har lånat aktien och sålt den, och för att stänga positionen måste hen köpa tillbaka aktien. Faller blankningsandelen köps aktier tillbaka. Därför är det värt att följa utvecklingen och inte bara dagens siffra.
Aktien har en moderat blankning. Mellan 2–5 % av bolagets aktier är blankade, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Blankning Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Låg Moderat Hög Mycket Hög Extrem
▲
2,7 %

När har ALTRA FASTIGHETER rapport – nästa datum: 8 februari 2027

ALTRA FASTIGHETERs nästa rapport publiceras den 8. februari 2027 efter marknadens stängning. Denna rapport täcker fjärde kvartalet (Q4) och avslutades den 31. december 2026.



Teknisk analys av ALTRA FASTIGHETER 2026 – Signal: Köp

Samlad Teknisk Signal: Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 5 november 2026.

Teknisk analys av ALTRA FASTIGHETER (ALTRA.ST) – RSI 75, MACD positiv (stigande), daglig candlestick-graf november 2026
ALTRA FASTIGHETER teknisk analys – Candlestick-diagram med RSI, MACD och volymprofil. Uppdaterad 5 november 2026.

Trendanalys av ALTRA FASTIGHETER

ALTRA FASTIGHETER är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 80,80 kr ligger 8,3 % över 20-dagars genomsnittet (74,63 kr). På medellång sikt är bilden positiv: kursen ligger 7,8 % över 50-dagars genomsnittet (74,95 kr).

Är ALTRA FASTIGHETER överköpt eller översåld?

ALTRA FASTIGHETER har ett RSI på 74,6, vilket placerar aktien i överköpt territorium (över 70). Även om aktien är överköpt, är den övergripande trenden positiv. En kortvarig korrigering är möjlig, men trenden stödjer fortfarande kursen.

MACD-analys för ALTRA FASTIGHETER

Daglig MACD: MACD är positiv (1,739), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är positiv (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (0,912) med 0,827, vilket bekräftar stigande momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 är negativ (0,000), vilket indikerar en överordnad negativ långsiktig trend. MACD5 ligger under signallinjen (0,000) med 0,000, vilket bekräftar ihållande negativt långsiktigt momentum.

Samlad MACD-bedömning: Daglig och veckovis MACD ger motstridiga signaler. Kortsiktig trend är positiv, men långsiktigt är den fortfarande negativ. Avvakta att veckovis MACD också korsar över nollinjen innan man handlar.

Riskprofil för ALTRA FASTIGHETER

ALTRA FASTIGHETER har en årlig standardavvikelse på 22,5 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Kurssvängningarna är begränsade, och aktien lämpar sig för konservativa investerare.

Samlad teknisk slutsats för ALTRA FASTIGHETER

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nollinje): Daglig positiv (1,739). Veckovis negativ (0,000).

MACD Momentum (signal): Daglig stigande. Veckovis fallande.

RSI: 74,6 – överköpt.

Teknisk signal: Köp

Den överordnade trenden är positiv och MACD stödjer bilden. Överväg köp med stop-loss under närmaste stödnivå.

Vanliga frågor om ALTRA FASTIGHETER aktien 2026

Ska man köpa ALTRA FASTIGHETER aktien nu?
Ja, enligt TradeDesks modell. Modellen äger ALTRA FASTIGHETER (köpt den 22 oktober 2026) och behåller aktien tills kursen faller under modellens stoppnivå. ALTRA FASTIGHETER handlas till 82,50 kr den 5 november 2026. Som jämförelse visar de klassiska tekniska indikatorerna, som reagerar snabbare än modellen, sammantaget köp: MACD är positiv (stigande trend) på 1,739 med stigande momentum (signal: 0,912); RSI är på 74,6 (överköpt), vilket tyder på att kursen kan ha stigit för snabbt; aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 89,20 kr indikerar 8,1 % uppsida. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200).
Vad är riktkursen för ALTRA FASTIGHETER aktien?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för ALTRA FASTIGHETER är 89,20 kr. Den nuvarande kursen är 82,50 kr, vilket ger en uppsida på 8,1 %. Baserat på detta bedöms aktien som rimligt värderad. Intervallet för rimligt värde (±10 % av riktkursen) ligger mellan 80,28 och 98,12 kr.
Är ALTRA FASTIGHETER en utdelningsaktie?
Ja, ALTRA FASTIGHETER är en utdelningsaktie med en direktavkastning på 4,06 %. Den senaste utdelningen var 0,75 kr per aktie. Senaste x-dag (handel utan rätt till utdelning) var 9 oktober 2026. Utdelningsandelen är 44,7 %, vilket bedöms som hållbart.
När delar ALTRA FASTIGHETER ut utdelning 2026?
Nästa utdelningsdatum för ALTRA FASTIGHETER är ännu inte fastställt. Senaste x-dag (sista handelsdagen med rätt till utdelning) var 9 oktober 2026. Senaste utdelning var 0,75 kr per aktie med x-dag 9 oktober 2026. Direktavkastningen är 4,06 %. En utdelningsandel på 44,7 % indikerar en hållbar utdelning med utrymme för tillväxt.
Vad är risken med ALTRA FASTIGHETER aktien?
ALTRA FASTIGHETER bedöms som en aktie i riskkategorin Konservativ. den årliga standardavvikelsen är 22,5 %, vilket klassificerar aktien som Konservativ. Dessutom RSI på 74,6 signalerar överköpt (ökad risk för korrigering).
Är ALTRA FASTIGHETER övervärderad?
ALTRA FASTIGHETER bedöms som rimligt värderad – kursen ligger nära analytikernas riktkurs. ALTRA FASTIGHETER har följande nyckeltal: P/E-tal på 13,1 (moderat prissatt), P/S-tal på 3,9, P/B-tal på 0,9. Aktien handlas nära analytikernas riktkurs och bedöms som rimligt värderad.
Är ALTRA FASTIGHETER överköpt?
Ja, ALTRA FASTIGHETER är överköpt med en RSI på 74,6 (över 70). De tekniska indikatorerna visar: RSI är på 74,6 (över 70-gränsen), vilket signalerar att kursen är överköpt och kan ha stigit för snabbt. Dessutom kursen ligger 10,5 % över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Dessutom MACD är positiv med stigande momentum.
När har ALTRA FASTIGHETER nästa rapport?
ALTRA FASTIGHETER publicerar nästa rapport den 8 februari 2027. Aktien handlas för närvarande till 82,50 kr. Med ett P/E-tal på 13,1 kommer marknaden hålla utkik efter om intjäningen lever upp till förväntningarna. RSI är på 74,6, så rapporten kan förstärka den nuvarande tekniska tendensen.
Är ALTRA FASTIGHETER blankad?
Ja, ALTRA FASTIGHETER är blankad med 2,7 % av bolagets aktier. Detta är en moderat blankning, vilket ligger inom normalområdet för de flesta aktier. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från Finansinspektionen.
Köper insynspersoner ALTRA FASTIGHETER aktier?
Ja, insynspersoner är nettoköpare i ALTRA FASTIGHETER – de köper fler aktier än de säljer. Under de senaste 3 månaderna har insynspersoner genomfört 1 köp och 0 försäljningar. Netto har det köpts för 29 703 kr. Under de senaste 20 rapporterade transaktionerna är fördelningen 12 köp och 8 försäljningar, och netto har det sålts för 16 838 783 kr. Aktiva köpare är Thomas Käll, Per Lindblad, Nils Javier Styf m.fl.. Insynsköp tolkas ofta som ett tecken på förtroende, eftersom ledningen investerar egna pengar. I vår mätning av 6 763 svenska insynsköp gav de i genomsnitt inget försprång mot OMXS30 (48,4 % slog index) — se undersökningen på tradedesk.dk/se/fungerar-insynskop.
Är ALTRA FASTIGHETER en bra aktie?
Baserat på vår samlade score bedöms ALTRA FASTIGHETER som en fantastisk aktie med en samlad score på 87 av 100. Aktien scorar exceptionellt högt tvärs över value, kvalitet och momentum. Poängen är sammansatt av Value: 91/100, Kvalitet: 89/100, Momentum: 82/100. Dessutom: utdelning på 4,06 %; teknisk signal: Köp. Om det är rätt tidpunkt att köpa är en annan fråga: TradeDesks modell äger aktien och har ingen säljsignal.
Vad är framtiden för ALTRA FASTIGHETER aktien?
Framtidsutsikterna för ALTRA FASTIGHETER baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs är 89,20 kr (+8,1 %); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); nästa rapport publiceras den 8 februari 2027, vilket kan påverka kursen; P/E-talet är 13,1 (lågt – möjlig värdeaktie).
Varför stiger ALTRA FASTIGHETER aktien?
ALTRA FASTIGHETER stiger för närvarande. De tekniska indikatorerna visar: kursen ligger 10,5 % över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigande momentum (positiv signal); insynspersoner har övervägande köpt aktien på sistone. Senaste nyheter som kan påverka kursen: Altra Fastigheter delårsrapport januari–september 2026 (2026-10-21, Delårsrapport).
Hur mycket kan ALTRA FASTIGHETER stiga?
Analytikernas genomsnittliga riktkurs för ALTRA FASTIGHETER är 89,20 kr, vilket motsvarar en potentiell stigning på 8,1 % från den nuvarande kursen på 82,50 kr. Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats mellan 58,38 och 79,74 kr. Kursen är nära 52-veckors högsta nivå.
Hur lågt kan ALTRA FASTIGHETER falla?
Aktien har under de senaste 52 veckorna handlats ned till 58,38 kr, vilket ligger 29,2 % under den nuvarande kursen på 82,50 kr. Det största kursfallet (drawdown) under samma period var 26,8 % från topp till botten. Under ett år svänger kursen normalt ±22,5 % (standardavvikelse — ett mått på kurssvängningar). Ett tufft år kan därför ge en ytterligare nedgång i den storleksordningen.
Vad gör ALTRA FASTIGHETER?
Altra Fastigheter AB (publ) äger, utvecklar och säljer fastigheter. Bolaget tjänar pengar genom att köpa och hyra ut fastigheter, samt genom att göra affärer där fastigheter köps och säljs relativt ofta. Fastighetsbeståndet består av kontor, lager, logistikbyggnader, industri... Bolaget tillhör sektorn Fastigheter, närmare bestämt branschen Fastighetstjänster, har sitt säte i Sverige, och handlas på Stockholm Exchange. Se nyckeltal, rapporthistorik och kursutveckling ovan för att bedöma ALTRA FASTIGHETER som investering.
Har ALTRA FASTIGHETER höjt eller sänkt prognosen?
Vi har inte registrerat någon höjd eller sänkt prognos från ALTRA FASTIGHETER under de senaste 60 dagarna. Bolaget kan fortfarande justera prognosen vid kvartalsrapporter eller mellan rapporterna — se rapporthistoriken och nyhetsöversikten ovan för de senaste beskeden.
Tjänar ALTRA FASTIGHETER pengar eller går det med förlust?
Ja, ALTRA FASTIGHETER tjänar pengar och går inte med förlust. Bolaget har en vinstmarginal (hur stor del av omsättningen som blir vinst) på 32,3 %, vilket är utmärkt. Rörelsemarginalen (vinst före räntor och skatt) är 71,9 %. Med ett P/E-tal på 13,1 betalar du för närvarande 13,1 kronor för varje krona bolaget tjänar per år. Ett stabilt lönsamt bolag är normalt mer robust än tillväxtaktier som ännu inte tjänar pengar.
Kan ALTRA FASTIGHETER gå i konkurs?
Altman Z2 används inte för fastighetsbolag — deras balansräkning är byggd på skulder mot fastigheter (det är själva affären), så modellen skulle felaktigt bedöma ett sunt fastighetsbolag som konkurshotat. För ALTRA FASTIGHETER bör du istället titta på belåningsgrad (loan-to-value), räntetäckningsgrad och vakansgrad.
Har ALTRA FASTIGHETER mycket skulder?
Nej, ALTRA FASTIGHETER har låga skulder i förhållande till det egna kapitalet. Skuldsättningsgraden (D/E — förhållandet mellan räntebärande skulder och eget kapital) är 133 %. För fastigheter-sektorn räknas allt under 150 % som låg skuldsättning. Fastighetsbolag bygger på belåning — 150–300 % i skulder är en del av affärsmodellen. Kan ALTRA FASTIGHETER betala sina skulder? Kan få svårt att betala sina skulder — räntetäckningsgraden (hur många gånger vinsten kan betala räntorna) är 2,2×, och nettoskulden motsvarar 9,7 års vinst (EBITDA).


Senaste nyheter om ALTRA FASTIGHETER-aktien 2026

  • Datum: 2026-10-21 14:00:00
    Kategori: Rapport
    Nyheten: Altra Fastigheter delårsrapport januari–september 2026
    Läs mer här: Ladda ner pdf med detaljer

Andra aktier i Fastigheter

Jämför ALTRA FASTIGHETER med andra aktier i fastigheter-sektorn. Klicka på en aktie för att se teknisk analys, insynshandel och nyckeltal.

Se alla 36 aktier i Fastigheter-sektorn